ایران اسلامی در خصوص تمامیت ارضی خود با هیچ‌کس تعارف ندارد

کد مطلب : 2123
تاریخ انتشار : جمعه 23 تیر 1402 - 14:51
ایران اسلامی در خصوص تمامیت ارضی خود با هیچ‌کس تعارف ندارد

به گزارش روزنامه مسرور، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: در آستانه ماه محرم هستیم و امیدوارم مردم ولایت‌مدار استان و تبریز مانند سال‌های گذشته همانگونه که تا روز مباهله در جشن‌های عید


به گزارش روزنامه مسرور، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: در آستانه ماه محرم هستیم و امیدوارم مردم ولایت‌مدار استان و تبریز مانند سال‌های گذشته همانگونه که تا روز مباهله در جشن‌های عید غدیر شریک بودند و با شکوه فراوان برگزار کردند، حالا هم عزاداری را به بهترین شکل برگزار کنند.

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که علل ماندگاری و‌ جاودانگی نهضت عاشوراست این است که در تاریخ، انقلاب‌های  زیادی رخ داد ولی هیچ نهضت و انقلابی این قدر ماندگار نشد،همین عزاداری‌ها باعث ماندگاری خواهد بود.

امام جمعه تبریز گفت: مردم با رعایت کل مسئله و رعایت وقت که حتما باید رعایت بشود، توصیه می‌کنم ساعت‌های عزاداری را برای آرامش مردم رعایت کنید و روش‌های سنتی را هم در عزاداری فراموش نکنید.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه موضوع‌ کمبود آب در یکی دو روز گذشته وجود داشت و اخبار و گزارشات متعدد در مورد قطعی آب گزارش شده است، افزود: در این زمینه ‌هم دولت باید مدبرانه عمل کند و هم مردم از هرگونه مسائل غیرضرور اجتناب کنند چراکه آب زیرساخت زندگی است و همه باید در حفظ و حراست از آن کوشا باشند.

وی اضافه کرد؛ دولت در زمینه توزیع عادلانه آب مسوولیت سنگین دارد ،همچنان مردم در حوزه آب باید مسوولانه برخورد کنند.

خطیب نماز جمعه تبریز به تجمع مناسب برای هفته حجاب و عفاف در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: همه وظیفه بر رعایت این وظیفه شرعی داریم و نهادها و سازمان‌ها نیز باید قبل از هر مواجهه با این موضع در بیرون باید کاری کنند که هر اداره و مدیر زیرمجموعه خود را به نحو احسن کنترل کند چراکه مومنین ناراحت و گلایه دارند.

وی در ادامه سوال و جواب هفتگی در پاسخ به افراد بی‌حجاب گفت: آنها می‌گویند هر کسی را در قبر خودش می‌گذارند و عیسی به دین خود و موسی به خود، به زور که با امر به معروف و نهی از منکر مردم را نمی‌شود بهشتی کرد؛ حال در پاسخ به این افراد باید گفت که وقتی در جامعه امر به معروف و نهی از منکر می‌کنیم مسئله فرد نیست و حرف امر به معروف و نهی از منکر نیز مرگ نیست بلکه حرف زندگی سالم و آرام است و اصلا هدف به زور بهشتی کردن مردم نیست بلکه جلوگیری از رفتار اجتماعی و فضای جهنمی شدن است.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: واقعا آیا هیچ کدام از اعمال و رفتار ما به دیگران ربط ندارد؟  وقتی رفتار ما بر دیگران تاثیر دارد پس این امر هم دارد یعنی نمی‌شود فردی که در کشتی نشسته بگویید من فقط جایی که خود نشسته‌ام را سوراخ می‌کنم، این کار او نابودی دیگران را هم به دنبال دارد.

ترک امر به معروف اعلام جنگ با خداست

وی متذکر شد: امر به معروف از واجبات الهی است و ترک آن اعلام جنگ با خداست و کسی که این واجب الهی را ترک کند باید در مظهر خداوند متعال پاسخ دهد.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه به دیدار روحانیون  با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: ضرورت امر تبلیغ سر فصل مهم بیانات رهبر انقلاب بود.

وی با بیان اینکه حال مراد از تبلیغ چیست، گفت: تبلیغ  یعنی رساندن پیام به نحوی که در دل بنشیند و باید به دل مخاطب نفوذ کند از این‌رو کار تبلیغ بسیار مهم است و دین اسلام نیز دین تبلیغ است.

آل‌هاشم ادامه داد: رهبر معظم انقلاب به دنبال ایجاد یک آرایش جدید در مقابل جنگ جهانی دشمن هستند و در این جبهه نیز عناصر سنتی و هم ابزارهای نوظهور مدنظر ایشان است.

وی با اشاره بر اینکه در حوزه سیاست خارجی نکته مهم و تاسف باری در هفته اخیر افتاده است، توضیح داد: صدور بیانیه مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه ایران موضوعی تاسف‌بار بود این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامیت اراضی خود با هیچ کسی تعارف ندارد.

امام جمعه تبریز ادامه داد: ایران بارها این مسئله را در قول و فعل نشان داده است و ما معتقدیم آقایان دچار خطای محاسباتی شده است و باید خطاب خود را جبران کنند و از دستگاه دیپلماسی نیز می‌خواهیم در اینگونه موارد مواضع محکم را بیان کند.

خطیب نماز جمعه تبریز افزود: البته وزیر امورخارجه موضع خوبی داشت و  از طرف دیگر کشورهای منطقه باید بدانند که حفظ ثبات و آرامش منطقه یک مسئله جمعی است.  

امام جمعه تبریز در بخش دیگر خطبه‌ها با بیان اینکه یکی از اتفاقات مهم جهان اسلام که بیش از ۷۰ آیه در مورد آن آمده است، مباهله است، افزود: مباهله زیربنای غدیر است و پیش از جریان غدیر خدای سبحان در قرآن کریم امیرالمونین(ع) را به منزله نفس نامیده است.

وی گفت: روز فرخنده مباهله با احیای ولایت و نبوت، پرشکوه‌ترین جلوه از حقیقت جهانی،ولایت و امامت علوی است؛ این روز حقانیت اسلام را به سایر ادیان نشان می‌دهد و از طرف دیگر کادر رهبری را تعیین کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: مباهله واضح‌ترین دلیل بر فضیلت امیرالمونین(ع) است زیرا خداوند به پیامبراکرم(ص) خواسته تا نفس خود را دعوت کند.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) گفت: ایشان آیه مباهله را بهترین و روشن‌ترین آیه در روشنگری برشمرده است و گفته است که حضرت علی(ع) نفس پیامبر(ص) است.

آل‌هاشم گفت: به فرمان الهی دعوت پیامبر(ص) از امیرالمومنین (ع) ،حضرت زهرا(س)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نشان از آن است که اینها محبوب‌ترین فرد نزد پیامبر هستند؛ وجوه دلالت واقعه مباهله بر افضلیت اهل بیت یاری دین خدا به دست پیامبراکرم(ص) است.

وی بیان کرد: بدون تردید هیچ کسی همانند پیامبر اکرم(ص) نگران جامعه اسلامی نبود و الان وظیفه همه مردم است تا در آگاهی مردم تلاش کنند. باشد که جاودانگی این پیروزی با حکومت و ظهور عصاره خلقت امام زمان(عج) را شاهد و ناظر باشیم.

خطیب نماز جمعه تبریز در اعلام مناسبت‌های هفته به روز بهزیستی، تامین اجتماعی، ماه محرم و روز مالیات اشاره کرد.

وی با اشاره بر تاسیس شورای نگهبان، گفت: تشخیص موافقت قوانین مجلس با شرع مقدس وظیفه این شوراست؛ همچنین تضمین کننده ادامه حیات این نظام و انقلاب هم است.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: وظیفه تفسیر قوانین اساسی و نظر شورای  نگهبان فصل الخطاب است و اعتبار و نظر شورای نگهبان هم وزن اعتبار قانون اساسی است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه روز خانواده و تکریم بازنشستگان را در تقویم داریم، گفت: در راستای منویات رهبری در جهت حفظ و‌ تحکیم بنیاد خانواده و به منظور منزلت‌افزایی و امیدآفرینی باید تمام نهادها تلاش کنند.

وی با اشاره سه اصل مهم در خانواده گفت:تشکیل خانواده،  عوامل تحکیم و تعالی خانواده و آسیب‌ها و عوامل فروپاشی آن موضوعاتی است که اسلام در هر سه زمینه رهنمود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان یادآور شد: سالمندان و بازنشستگان در مدرسه زندگی درس‌هایی فراگرفتند و سرمایه‌ای به نام تجربه کسب کردند و دوره الان آنها دوره از تاریخ افتادگی و انزوا نیست بلکه دوران خدمت و نقش‌آفرینی در اشکال متفاوت است که کمک به افزایش سطح آگاهی عمومی از جمله آن است از این رو باید قدر بازنشستگان و سالمندان را بدانیم.

وی خاطرنشان کرد؛ باید آفرین به ملت قهرمان ایران، غیور آذربایجان گفت چراکه  تجربه چند سال اخیر نشان داده که در تسهیل برای جشن‌های مذهبی، استقبال مردم و انگیزه حضوز در مراسم جشن به صورت دسته جمعی وجود داشت و این حکایت از اعتماد مردم به نظام و دستگاه‌ها و نهادهای اسلامی دارد.

پایان پیام/۶۰۰۳۰
برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.