آیین نامه اخلاق حرفه ای نشریه مسرور

کد مطلب : 564
تاریخ انتشار : پنجشنبه 1 مهر 1395 - 15:26
آیین نامه اخلاق حرفه ای نشریه مسرور

بسم‌الله الرحمن الرحیم «ن وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ» فعالیت در عرصه اطلاع‌رسانی با کسوت روزنامه‌نگاری یکی از توفیقات خداوندی است که در یکی از ارکان توسعه اشتغال داشته و زین سبب خداوند بزرگ را شاکریم. نشریه مسرور، نشریه ورزشی اجتماعی استان آذربایجان شرقی است به جهت کمک به توسعه ورزشی و اجتماعی استان مسرور بدون

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«ن وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ»

فعالیت در عرصه اطلاع‌رسانی با کسوت روزنامه‌نگاری یکی از توفیقات خداوندی است که در یکی از ارکان توسعه اشتغال داشته و زین سبب خداوند بزرگ را شاکریم.

نشریه مسرور، نشریه ورزشی اجتماعی استان آذربایجان شرقی است به جهت کمک به توسعه ورزشی و اجتماعی استان

مسرور بدون گرایش‌های حزبی و سیاسی صرفاً باهدف ارتقاء سطح ورزش و مسایل اجتماعی استان آذربایجان شرقی با حسن ظن مسئولین فرهنگی قدم به عرصه ظهور گذاشته و فعالیت رسانه‌ای خود را با رسالت ایرانی و اسلامی آغاز می‌کند و همواره با دیدگاه انتقادی و نظارتی بدون ملاحظه سلایق شخصی مسائل ورزشی، اجتماعی استان آذربایجان شرقی را اولویت اول خود قرار خواهد داد.

تمامی خبرنگاران، نویسندگان، عکاسان، دبیران و سردبیر و مدیرمسئول نشریه مسرور همواره خود را پایبند به اصول و معیارهای اخلاق حرفه‌ای دانسته و رعایت آن را وظیفه خود می‌دانند و کلیه کارکنان نشریه مسرور علاوه بر اینکه قانون مطبوعات و سایر قوانین مرتبط با فعالیت‌های رسانه‌ای را رعایت می‌کنند، موارد ذیل را به‌عنوان منشور اخلاق حرفه‌ای این نشریه سرلوحه همیشگی خود قرار می‌دهند.

۱-با اهتمام در بررسی درستی اطلاعات دریافتی از کلیه منابع و مراقبت جدی، از اشتباهات غیرعمدی جلوگیری کرده و تحریف عمدی اطلاعات به‌هیچ‌وجه در مرام هیات تحریر این نشریه نمی‌باشد.

۲-از هرگونه شایعه‌پراکنی و دادن اطلاعات غلط و چاپ مقالات و مصاحبه‌هایی که تأثیر منفی بر فضای ورزش و جامعه داشته باشد اجتناب ورزیده و از درج اخبار و ارائه اطلاعات زرد به مخاطبین که سرمایه‌های اصلی این نشریه می‌باشند پرهیز می نمائیم.

۳-از تبادل آزاد دیدگاه‌ها، ولو اینکه مخالف و متناقض با دیدگاه ما باشد، حمایت و با ارتقاء فرهنگ ورزشی اجتماعی جامعه، با ایجاد فرصت نقل مطلب از عالمان و صاحب‌نظران را جزء وظایف حرفه‌ای خود می‌دانیم.

۴-صدای کسانی را که صدایشان شنیده نمی‌شود تقویت می‌کنیم؛ به‌گونه‌ای که منابع رسمی و غیررسمی اطلاعات بتوانند به‌طور برابر در حوزه خبرسازی و خبررسانی مؤثر باشند.

۵-با رعایت اصل امانت‌داری و عدم جانب‌داری بین خبررسانی و مدافعه گری، تفاوت قائل می‌شویم

۶-تفاوت خبر و آگهی را مدنظر قرار می‌دهیم و از برخوردهایی که مرزهای بین این دو را مخدوش می‌کند پرهیز می‌کنیم.

۷-تمامی کارکنان نشریه مسرور متعهد می‌شوند همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و اعتقادات مذهبی و آداب و سنن قومیت‌های مختلف ایرانی، اخلاقیات جامعه و منافع ملی احترام بگذارند و در حوزه‌های کاری و محیط نشریه شئون اسلامی و عرفی جامعه را رعایت کنند.

۸-با حفظ کرامت انسانی و آزادگی، همیشه مدافع حرمت و شأن روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه کشور خواهیم بود.

۹-استفاده از منابع رسانه‌های دیگر، در چارچوب قوانین و با ذکر منبع را مجاز می‌دانیم

۱۰-تکنیک‌ها و روش‌های حرفه‌ای تعریف‌شده در صنف روزنامه‌نگاری کشور اعم از قالب‌های تعیین‌شده برای تنظیم خبر، گزارش، تحلیل و … را رعایت کرده حقوق، حیثیت و منزلت افراد، سازمان‌ها و مؤسسه‌های دولتی و خصوصی مرتبط با حوزه‌‌های خبری را مسئولانه رعایت خواهیم کرد.

۱۱-روزنامه‌نگاران نشریه مسرور خود را موظف می‌دانند در صورت ارتکاب به‌اشتباه، هرچه سریع‌تر نسبت به جبران آن اقدام کرده و آن را اصلاح نمایند.

۱۲-هیات تحریر نشریه مسرور بدون دخالت در ماجرا یا پیش‌فرض‌های خود، خبر و گزارش را تهیه و تنظیم می‌کنند. ضمن رعایت اصل بی‌طرفی اما این به معنی بی‌نظر بودن این نشریه و نویسندگان آن در قبال رویدادها نیست و روزنامه‌نگاران نظرات خود را در مقالاتی که تفسیر و تحلیلشان از مسائل است، بیان می‌کنند.

۱۳-روزنامه‌نگاران فعال در نشریه مسرور در انتشار مصاحبه‌های اختصاصی به حقوق مصاحبه‌شونده خود احترام گذاشته و متن تنظیمی مصاحبه را با رعایت محتوا و حداکثر امانت‌داری منتشر خواهند کرد.

۱۴-به حقوق مادی و معنوی همکاران و نشریه در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و توافقات آزادانه افراد و مدیران متعهد و مقید هستیم.

۱۵-درآمد موسسه، افراد شاغل در آن و نیز افرادی که ارتباطات حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و تبلیغات را بنام و معرفی نشریه مسرور برقرار می‌کنند، در چارچوب و منطبق با مقررات مالی نشریه خواهد بود و غیرازآن را جایز نمی‌دانیم.

۱۶-هرگونه سوءاستفاده از موقعیت صنفی برای این‌که دیگران را به معاملات و پرداخت‌های ناخواسته و از روی کراهت وادار کند، پرهیز می‌کنیم.

۱۷-از مخفی‌کاری یا به‌کارگیری روش‌های محرمانه و غیراخلاقی برای جمع‌آوری اطلاعات و از برخوردهای قالبی و کلیشه‌ای با نژاد، جنس، سن‌، مذهب، قومیت، موقعیت جغرافیایی، جهت‌گیری جنسیتی، معلولیت‌ها، قیافه افراد، یا موقعیت اجتماعی افراد اجتناب می‌نماییم.

۱۸-دعای خیر مردم و حمایت مسئولین انتظار ما دررسیدن به موفقیت خواهد بود.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.